Funkční plastové zbraně od Cold Steelu
Společnost Cold Steel začala vyrábět své speciální plastové zbraně již v roce 1995. Tenkrát se jednalo o modely Delta Dart a CAT Tanto. Později – v roce 2005 představila firma Cold Steel tzv. Nightshade Series – velkou skupinu různých plastových nožů a bodců. V současné době vyrábí a nabízí jako součást výrobků FGX Nightshade Series například modely: FGX Boot Blade I, FGX Boot Blade II, FGX CAT Tanto, FGX Jungle Dart, FGX Karambit, FGX Push Blade I, FGX Push Blade II, FGX Skean Dhu, FGX Tai Pan, FGX Chaos, FGX Ring Dagger, FGX Balisong Tanto a FGX Balisong. Dále také modely Delta Dart, Cruciform Dagger, Honey Comb a Pocket Shark.
Text a foto: Martin Hradecký
Společnost Cold Steel nabízí širokou škálu funkčních plastových zbraní.
Plastové zbraně od firmy Cold Steel jsou vyrobeny z materiálu Zytel. Zytel je označení pro materiály vyrobené kombinací termoplastických polyamidů a pryskyřice, tedy v podstatě nylonové pryskyřice. Někteří výrobci užívají označení FRN, které je zkratkou pro Fiberglass Reinforced Nylon, tedy nylon zpevněný skelnými vlákny. Typické vlastnosti Zytelu jsou: vysoká pevnost, vyvážený poměr tuhosti a houževnatosti, odolnost proti otěru, elektroizolační schopnost a odolnost proti chemikáliím. Společnost Cold Steel u svých nožů tento materiál označuje jako Zy-Ex. Zytel je reg
Model Delta Dart i s plastovým pouzdrem a řetízkem.
Historie a rozdělení plastů aneb není plast jako plast
V roce 1862 byla v Londýně pořádána průmyslová výstava. Pro laiky i odbornou veřejnost byla velmi zajímavá nová hmota, „látka tvrdá jako rohovina, ale ohebná jako kůže, která mohla být odlévána nebo lisována, barvena a řezána…“ Její vynálezce, Angličan Alexander Parkes za ni na výstavě obdržel jednu z cen. Toto dílo stvořené ze směsi chloroformu a ricinového oleje, dostalo jméno parkesin. Zakladatel v tento moment samozřejmě netušil, že svým parkesinem založil rodinu nespočetných nových hmot netušených vlastností, hmot oblíbených konstruktéry a nenáviděných ekology, které dnes říkáme plasty. Plasty jsou materiály, jejichž podstatou jsou makromolekulární látky, které se dají teplem nebo tlakem tvarovat. Před zpracováním plastů na výrobky se k makromolekulárním látkám téměř vždy přidávají různá plniva a přísady, které usnadňují technologické zpracování plastů, zlepšují vlastnosti a vzhled výrobků. Plnivy jsou například: křída, grafit, textilní nebo papírová drť a skleněná vlákna. Přísadami jsou např: změkčovadla, pigmenty k vybarvování hmoty, stabilizátory zvyšující stálost plastů vůči teplotě apod. Plasty obecně dělíme do několika skupin, například plasty přírodní a syntetické, nebo plasty podle chování za tepla: termoplasty a duroplasty. Dále je možno třídit plasty podle struktury makromolekul: lineární struktura, zesítněná a jiná struktura. A poslední skupinu plastů podle toho, jestli byly vyrobeny polymerací nebo polykondenzací – polymery a polykondenzáty.
Má vlastní plastová popelnice posloužila při testování průraznosti plastového víka.
Plastové zbraně a jejich specifika
Plastové bodce a nože jsou, (díky materiálu z kterého jsou vyrobeny) velmi nebezpečné pro místa, kde se u vstupu provádí tzv. bezpečnostní kontrola a to nejčastěji pomocí ručních či rámových detektorů kovů. Tyto detektory jsou zkonstruovány tak, aby reagovaly na kovové předměty. Plastové věci zde tedy projdou většinou bez povšimnutí. A ačkoli se nejedná o nikterak strašlivé zbraně, tak pokud jsou použity razantně a agresivně, mohou být velmi účinné a vycvičenému a odhodlanému člověku mohou posloužit například k získání jiné zbraně. S největší pravděpodobností by šlo o služební pistoli strážce pořádku nebo člena soukromé bezpečnostní agentury překvapeného nenadálým útokem.
Při razantním a agresivním použití, se plastové zbraně stávají velmi nebezpečnými.
Dalším specifikem plastových zbraní je jejich tvarová a materiálová stálost. Tyto zbraně opravdu nikdy nezreznou a standardní povětrnostní podmínky je nijak nepoškodí. Pokud se tedy rozhodneme někde venku v přírodě či na své zahradě nějaký takový bojový prostředek uschovat – víme, že bude vždy připraven k okamžitému použití. A nesmíme také zapomínat na finanční stránku věci - nízká pořizovací cena těchto produktů je již v dnešní době standardní.
Funkční plastové zbraně nikdy nepodlehnou korozi.
Testované modely – Delta Dart , FGX Push Blade II, Honey Comb a FGX Balisong.
V rámci testování jsem záměrně vybral čtyři hodně odlišné modely plastových zbraní vyráběných společností Cold Steel. Jednalo se o Delta Dart - což je klasický a tvarově odzkoušený bodec, jehož celková délka je 205 mm a jeho hmotnost je 22 g. Má trojúhelníkovou „čepel“ a otvor v rukojeti, ve kterém je od výrobce ocelový kroužek. K Delta Dartu lze také dokoupit plastové pouzdro i s řetízkem na krk. Dále malá varianta plastové pěstní dýky - model FGX Push Blade II, který má hmotnost 30 g a jehož celková délka je 125 mm. I v tomto případě je v otvoru v rukojeti od výrobce ocelový kroužek. Hřeben ze skrytým bodcem má označení Honey Comb a jedná se o vynikající zákeřnou zbraň. Bodec, který tvoří zároveň i rukojeť hřebenu měří 200 milimetrů a váží 44 gramů. Posledním testovaným modelem je novinka roku 2019 a to FGX Balisong. Hmotnost tohoto zavíracího nože je 87 g a jeho celková délka v otevřeném stavu je 280 mm.
Všechny čtyři testované modely - Delta Dart , FGX Push Blade II, Honey Comb a FGX Balisong.
První na co jsem se zaměřil, bylo ověření faktu, že tyto plastové zbraně nedetekuje standardní ruční detektor kovů, který se používá při bezpečnostních prohlídkách. Po vyjmutí kovových kroužků (které tam výrobce záměrně instaluje), ani u jednoho mnou testovaného výrobku detektor nereagoval.
První na co jsem se zaměřil, bylo ověření faktu, že tyto plastové zbraně nedetekuje standardní ruční detektor kovů.
S plastovými zbraněmi jsem samozřejmě převážně bodal a to do různých druhů materiálů. Probodával jsem např. tenisové míčky,
Probodnutí tenisových míčků.
... různé druhy ovoce (jablka, meloun, pomeranče), plastové víko od popelnice (podotýkám, že mé vlastní popelnice) či armádní kožený opasek.
Propíchnuté ovoce – jablko a pomeranč.
Na plastovém víku skončil FGX Push Blade II, kterému se ohnul hrot.
Výsledek testu – průraznosti plastového víka u popelnice.
Armádní kožený opasek zvládl tedy již jen Delta Dart, Honey Comb a FGX Balisong.
Výsledek testu na armádním koženém opasku.
Průraznost jsem dále také vyzkoušel na torzu lidské postavy tzv. Bobovi, kterého jsem oblékl do trika a bundy. BOB neboli Body Oponent Bag je speciální tréninková pomůcka, která se obecně řadí mezi další evoluční stupeň klasických boxovacích pytlů. Jde o gumovou formu ve tvaru lidského torza i s hlavou, která je vyplněná polyuretanovou pěnou. Použil jsem kus, který již několik let nevyužíváme na klasický trénink, ale jen pro nácvik na střelnici. Delta Dart, FGX Balisong i Honey Comb vždy „prošli“ skrz vrstvy oblečení bez problémů (poradili si i s nabíranou kapsou) a samotnou figurínu probodli do hloubky cca 3-7 cm.
Oblečená figurína BOB a výsledek použití plastových zbraní při razantním bodu zepředu.
S Balisongem jsem vyzkoušel i řezat a sekat. Řezal jsem například chleba, jablko či kožený řemínek. Jednou z opravdových specialit je přeseknutí volně letícího papíru o velikosti A4. I toto FGX Balisong zvládl na výbornou. K mému překvapení zubaté plastové ostří fungovalo výtečně. Oproti tomu řezné plochy na modelu FGX Push Blade II fungovaly jen velmi omezeně.
Jednou z opravdových specialit je přeseknutí volně letícího papíru o velikosti A4. I toto FGX Balisong zvládl na výbornou.
Co se týká skrytého nošení, tak excelentní je Delta Dart a samozřejmě Honey Comb. FGX Balisong bude většinou nošen v zavřeném stavu a u modelu FGX Push Blade II záleží hodně na umístění, jelikož výrobek je bez pouzdra.
S modelem FGX Balisong jsem po chvíli přeřezal i kožený pásek.
V rámci celkového hodnocení naprosto jasně zvítězil Delta Dart, druhý se k mému překvapení umístil FGX Balisong spolu s Honey Comb. A poslední skončil model FGX Push Blade II.