MAČETA – nástroj i zbraň
Mačeta je druh jednoručního sečného nástroje, který je velmi podobný velkému noži. Tento nástroj je velice všestranný, protože může být používán nejen jako nůž, ale i jako sekera. Mačeta se většinou skládá z pevné jednostranně nabroušené čepele, rukojeti a pouzdra. Čepele mačet se mohou lišit například v délce, tvaru a samozřejmě tloušťky použitého materiálu. Taktéž rukojeti se liší svým tvarem či použitým materiálem. Obecně ve světě bývá mačeta nejčastěji využívána v zemědělství a to např. při sklizni plodin, při prosekávání/čištění cest a různých stezek, při sekání/štípání dřeva, nebo při porcování masa či potravin. V některých částech světa se stala také hojně používanou zbraní.
Text: Martin Hradecký
Foto: Martin Hradecký a Aleš Vondráček
Model Two Handed Latin Machete při testování J. Jungem při prosekávání stezky.
Popis, použití a zajímavosti
Mačeta je opravdovým historickým nástrojem. Tvarově má velkou podobnost například s Falchionem – mečem používaným ve středověku, nebo s řeckým mečem Kopis, či s chladnou zbraní Sax. Nesmíme také zapomenout na různé varianty středověkých tesáků. Zajímavostí je, že mačeta se během své dlouhé historie vyvíjela nezávisle v mnoha oblastech světa. Jejich různé tvary, vlastnosti a názvy určovalo nejen prostředí, kde se tyto nástroje používaly, ale i konkrétní použití v daných regionech. Prakticky všechny národy žijící v tropickém pásmu mají vlastní velké nože, které v té či oné míře nahrazují klasickou mačetu. Často se jedná o originální konstrukce, založené na specifických požadavcích. Jedná se například o africké Panga/Tapanga, filipínské Bolo, Ginunting či Barong, Indonéský Golok, Kukri z Nepálu, Parang z Malajsie anebo různé varianty používané v Latinské Americe.
Model Latin D-Guard Machete 21“ při prosekávání rákosím.
Pokud se vrátíme ke klasické mačetě, tak její standardní délka je v rozmezí mezi 50-60 cm. Rukojeti bývají vyrobeny ze dřeva, zvířecích rohů, nebo moderně z plastu či gumy. Většinou jsou ještě tyto rukojeti tvarovány tak, že jsou na svých koncích střenek doplněny o výčnělek (zarážku), která umožňuje kvalitnější úchop. V rukojeti bývá také otvor pro pojistný řemínek na ruku. Čepel je převážně vyráběna z uhlíkové oceli a je tepelně zpracovávána tak, aby měla nejen maximální houževnatost, ale samozřejmě také odolnost proti vyštípnutí či zlomení. Tvar čepele bývá nejčastěji rovný či mírně prohnutý a směrem ke hrotu se ještě rozšiřuje. Ostří je hladké a jednostranné. Pouzdro bývá standardní výbavou mačety a nejčastěji je vyrobeno z kůže, látky nebo moderně z nylonu či plastu.
Několik různých druhů hrotů a tvarů čepelí.
S vývojem levné a snadno vyrobitelné oceli se mačeta stala nástrojem venkovského dělníka takřka po celém světě a využívali ho jak zemědělci, osadníci a lovci, tak i vojáci či dobrodruzi. První známá společnost, která začala vyrábět mačety ve velkém, byla firma Collins & Company z Connecticutu v USA. Tuto společnost založil Samuel W. Collins v roce 1826 a jeho výrobky se vyvážely například do Latinské Ameriky, Afriky, Dálného východu, Austrálie a Tichomoří.
Collinsovi mačety - zdroj: libcom.org
Collinsovi mačety byly údajně také využívány v roce 1898 ve španělsko-americké válce a to u obou válčících stran. V roce 1904 vyvíjela americká armáda spolu s Collins Company několik variant mačet, které byly později oficiálně zavedeny do výzbroje. Pozadu nezůstali ani britská a německá armáda, které využívaly své vlastní modely mačet ve výzbroji. Mačety byly samozřejmě používány za I. i II. světové války, dále ve válce v Koreji, Vietnamu a jsou „nasazeny“ i v moderních konfliktech v Iráku a v Afghánistánu.
Některé modely mají od výrobce tzv. vytažené ostří.
Díky snadné dostupnosti mačet a to hlavně v zemích tropického pásma, se bohužel tyto nástroje také dost často zneužívají i jako zbraně. Například v Africe sehrálo používání mačet značnou úlohu během občanské války ve Rwandě, kde tímto typem zbraně údajně zemřelo téměř milion lidí! Určitou zajímavostí je, že se mačeta stala oficiálním symbolem na státním znaku a vlajce afrického státu Angola. Mačety jsou také oblíbené mezi některými pouličními gangy v USA, na Haiti či v Mexiku. Boj s mačetou jako válečné umění byl a je standardně vyučován v rámci některých tradičních filipínských bojových umění.
Testování modelu Jungle Machete na 3D dřevěné figuríně.
Cold Steel a jejich mačety
Společnost Cold Steel vyrábí různé varianty mačet již mnoho let. V začátcích prodávali jednotlivé modely mačet bez pouzder. Všechny modely měly stejný typ rukojeti a lišily se tvarem a délkou čepele. Postupem času se změnily nejen rukojeti – tvar a zdrsnění, ale byla i možnost dokoupit pouzdro na ten který model. V současné době je vždy pouzdro součástí balení i s mačetou a nabídka různorodých typů a druhů mačet je opravdu rozsáhlá.
zavěšení mačety v pouzdře na opasku.
Některé velké modely mačet se dají zavěsit popruhem i na záda.
Aktuálně nabízí Cold Steel tyto varianty: Jungle Machete, Barong Machete, Gladius Machete, Garden & Camp Machete, Thai Machete, Cutlass Machete, Tactical Series Machete, Chinese Sword Machete, Slant Tip Machete, Smatchet, Kukri Plus Machete, Bolo Machete, Panga Machete, Heavy Machete, Royal Kukri Machete, Tanto Machete, D-Guard Latin Machete, Bowie Machete, Two Handed Latin Machete, Kukri Machete a All Terrain Chopper.
Cold Steel nabízí velkou škálu různých typů mačet.
Všechny modely jsou vyrobeny z uhlíkové oceli 1055 Carbon s antikorozní černou povrchovou úpravou. Obecně lze říci, že pro uhlíkové ocele je důležité, aby se bez problémů daly opracovat a snadno brousit. Nabízejí výborné řezné vlastnosti, ale jejich nevýhodou je jisté oxidování (rezivění). Proto výrobce zvolil na všechny modely černou protikorozní vrstvu na čepelích. Rukojeti jsou vyrobeny z odolného plastu – polypropylenu, který je nanášen vysokotlakým vstřikem. Všechny rukojeti jsou ještě doplněny o otvor pro pojistný řemínek na ruku. Pouzdra jsou označena jako Cor-Ex a jsou vyrobená kombinací nylonu, cordury a plastu. Mačety jsou pro společnost Cold Steel vyráběny v Jižní Africe.
Různé varianty rukojetí, které jsou vyrobeny z odolného plastu – polypropylenu, který je nanášen vysokotlakým vstřikem.
Test tří modelů - Jungle Machete, Two Handed Latin Machete a Latin D-Guard Machete 21“
K testování jsem si vybral záměrně tyto tři modely. Každý je sice trochu jiný, ale jako nástroje jsou všechny velice universální a funkční. Zároveň jsem k testování přizval své dva kolegy instruktory – Aleše Vondráčka (Akademie Aegis) a Jaromíra Junga (Arnis & Balaraw Fighting Club), aby mi pomohli objektivněji porovnat tyto tři modely mačet. Za jejich ochotu jim velice děkuji.
Název Celková délka Hmotnost Tloušťka čepele
Jungle Machete 558 mm 646 g 2,8 mm
Latin D-Guard M. 676 mm 586 g 2 mm
2 Handed Latin M. 762 mm 598 g 2 mm
Jungle Machete je dlouhá necelých 56 cm.
Latin D-Guard Machete 21“ je dlouhá necelých 68 cm
Two Handed Latin Machete je dlouhá více jak 76 cm
Zkoušeli jsme převážně prosekávat, odsekávat a štípat různé keře, větve či stromky. Zajímala nás nejen účinnost, ale i komfort použití. Zaměřili jsme se i na ohebnost/pružnost čepele a vyzkoušeli jsme i probodnout hrotem nějaké materiály. Mačety jsme otestovali i při tréninku bojového použití na 3D dřevěné figuríně, kterou používáme pro nácvik technik s chladnými zbraněmi. Došlo i na přibroušení ostří v přírodních podmínkách-pouze na kameni.
Test pružnosti modelu Two Handed Latin Machete dopadl výborně. Mačeta byla i nadále rovná a plně funkční.
Vítězem se stal model Jungle Machete a to u všech testujících a ve většině parametrech. Vyhovoval nám nejen tvarem čepele, ergonomií rukojeti, hmotností, ale i celkovou délkou a typem použitého pouzdra. Mimochodem pouzdra jsou u všech modelů Cold steel mačet velmi podařená. Jsou jednoduchá, z odolného materiálu a velmi bezpečná. Každé pouzdro je vybaveno speciálním plastovým zakončením, které chrání hrot mačety. Dále je vždy i vnitřek pouzdra doplněn o plastovou část, která „hlídá“, aby vnitřek pouzdra nebyl proříznut ostřím. K tomuto účelu jsou ještě kolem dokola použity nýty spolu s prošitím. Pásek s drukem přidržuje mačetu v pouzdře.
Testované mačety v pouzdrech.
Model Latin D-Guard Machete 21“ a Two Handed Latin Machete obsadili shodně druhou příčku. Model Latin D-Guard Machete 21“ má speciální chránič ruky jako součást rukojeti. Tlustá pevná ocelová tyč prochází přes chránič ruky ve tvaru D-kroužku, aby zajistila bezpečnost vaší ruky. Rukojeť společně s ochranou je plně zalita v pevném a odolném polypropylenu, který je nanášen vstřikováním pod vysokým tlakem a je také odolný proti povětrnostním vlivům. Toto oceníte při prosekávání hustým porostem, kde občas může dojít k poranění prstů ruky držící mačetu.
Ochranu D-kroužku rukojeti oceníte při prosekávání porostu.
Model Two Handed Latin Machete je dvouruční, extrémně účinný, pracovní nástroj pro působení v těžkých podmínkách. Díky obouručnímu držení zvládne mačeta zpracovat i velmi husté křoví, nebo středně silné stromky. Mimořádně dlouhá dvouruční rukojeť, jejíž délka je 228 mm se samozřejmě pohodlně ovládá i jednou rukou. Mačeta je dodávána s robustním pouzdrem Cor-Ex a popruhem pro snadnější nošení a použití. Díky použitému klasickému tvaru latinsko-americké mačety se obě mačety velmi jednoduše ovládají.
Model Two Handed Latin Machete při testování J. Jungem při přesekání malého stromku.
Přesekat na několika místech smrkovou kulatinu nebyl pro model Jungle Machete žádný problém.
U všech třech testovaných modelů došlo jen k velmi mírnému opotřebení/poškrábání černé povrchové úpravy čepele.