Model CHAOS Double Edge

Model CHAOS Double Edge

Při návrhu této řady nožů se nechala firma Cold Steel inspirovat tzv. zákopovými noži z I. světové války. První celosvětový konflikt naprosto změnil taktiku boje. Poziční charakter této války vedl k bojům muže proti muži ve stísněných prostorách zákopů. Zde se projevily klasické bodáky nasazené na pušce jako nepraktické. Proto vojáci hledali alternativní zbraně, které budou lépe fungovat při boji na kontaktní vzdálenost. Začaly se používat různé varianty palcátů, bijáků, nabroušených polních lopatek a sekerek. Zkracovaly se také původní bodáky a v primitivních polních kovárnách vznikaly i první modely jednoduchých zákopových nožů.  Dalšími typy zákopových nožů, byly například americké vzory M 1917 a M 1918, které měly dýkovitý tvar čepele (někdy i trojhranný) a shodnou rukojeť ve tvaru boxeru. Tento typ rukojeti fungoval nejen jako chránič ruky, ale i jako výborná úderová část nože. Právě tyto modely nejvíce ovlivnily nože Chaos od společnosti Cold Steel.

 

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin hradecký a Tomáš Platil

 

Model CHAOS od společnosti Cold Steel spolu s replikami zákopových nožů z I. světové války.

Model CHAOS spolu s replikami zákopových nožů z I. světové války.

 

Chaos - moderní verze zákopového nože

Modelovou řadu Chaos začala firma Cold Steel vyrábět v roce 2013. Poznávacím znakem všech modelů byla vždy stejná masivní rukojeť a to ve tvaru boxera. Zpočátku to byly pouze modely Chaos Tanto a Double Edge.

 

Cold Steel Chaos Tanto - model již není v prodeji (zdroj pinterest.com)

Chaos Tanto - model již není v prodeji (zdroj pinterest.com)

 

V roce 2015 přibyl model Kukri,

 

Cold Steel Chaos Kukri - model již není v prodeji

Chaos Kukri - model již není v prodeji

 

v roce 2016 model Stiletto

 

Cold Steel Chaos Stiletto - model již není v prodeji (zdroj military.com)

Chaos Stiletto - model již není v prodeji (zdroj military.com)

 

a v roce 2019 model Bowie.

 

Cold Steel Chaos Bowie byl zařazen jako novinka roku 2019

Chaos Bowie byl zařazen jako novinka roku 2019

 

V současné době (2020) nabízí Cold Steel jenom dva modely a to Double Edge a Bowie.

 

V současné době nabízí firma Cold Steel modely CHAOS Bowie a CHAOS Double Edge.

V současné době nabízí firma Cold Steel modely CHAOS Bowie a CHAOS Double Edge.

 

Model Double Edge má celkovou délku 344 mm a jeho hmotnost je 469 g. Čepel má hladké oboustranné ostří, dýkovitý tvar a její délka je 190 mm.  Čepel je vyrobena z Japonské oceli SK-5. Tato uhlíková ocel vykazuje vysokou houževnatost, velkou odolnost proti otěru a také velmi dobře drží ostří. Často je používána pro výrobu široké škály ručního nářadí včetně pil na dřevo, dlát, vrtáků atp. Čepel je opatřena černou povrchovou úpravou Black Tuff-Ex. Jedná se o materiál podobný teflonu.

 

Detail oboustranně broušené dýkovité čepele nože Chaos Double Edge od firmy Cold Steel.

Detail oboustranně broušené dýkovité čepele.

 

Rukojeť je vyrobená z materiálu 6061 Aluminium, což je hliníková slitina, která patří ke konstrukčním duralům. Pro své vlastnosti se z ní vyrábějí výrobky, u kterých je kladen důraz na pevnost a odolnost při zachování nízké hmotnosti. Samotná rukojeť je velmi specificky tvarovaná – jako chránič ruky a nechybí ani speciální bodec na konci - hlavice rukojeti.

 

Detail rukojeti.

 

K noži je samozřejmě také dodáváno pouzdro. Toto pouzdro je vyrobeno ze speciálního plastu označeného jako Secure-ex. Dále je opatřeno nastavitelným nylonovým průvlekem na opasek, který je připevněn dvěma šrouby plastovou částí průvleku k tělu pouzdra a který se zapíná na druk (spolu se suchým zipem).  Pouzdro je ještě vybaveno několika otvory pro různé možnosti uchycení.

 

CHAOS Double Edge od společnosti Cold Steel se dodává samozřejmě i s plastovým pouzdrem.

CHAOS Double Edge se dodává samozřejmě i s plastovým pouzdrem.

 

 

Test nože:

Hodně mne i u tohoto testovaného nože zajímala jeho odolnost a výdrž. Nezapomněl jsem, ale i na komfort při používání a využití pevného nože CHAOS Double Edge při nestandardních činnostech. Nůž je od výrobce velmi kvalitně nabroušen, proto nebyl problém vyzkoušet kvalitu jeho ostří a to na několika materiálech. Zahrocoval jsem a přesekával několik různě silných větví a to jak z listnatých tak i jehličnatých stromů.

 

Nasekat několik větví s nožem Chaos Double Edge nebyl vůbec žádný problém.

Nasekat několik větví nebyl vůbec žádný problém.

 

Dále jsem přeřezal silnější i slabší lana, provazy, kabely či textil. Nůž se celkově dobře a hlavně naprosto bezpečně ovládá. Jsem přesvědčen, že k tomu hlavně přispěla speciální rukojeť.

 

Rukojeť nože Chaos Double Edge výborně chrání ruku.

Rukojeť výborně chrání ruku.

 

 

Test hrotu jsem uskutečnil na dřevěném trámku. Provedl jsem několik desítek razantních bodnutí s následným vylamováním do různých směrů. Hrot se nezlomil ani nezlomil.

 

Hrot nože Chaos Double Edge nebyl ohnut ani zlomen a to přesto, že jsem provedl několik desítek razantních bodnutí s následným vylamováním do různých směrů.

Hrot nebyl ohnut ani zlomen a to přesto, že jsem provedl několik desítek razantních bodnutí s následným vylamováním do různých směrů.

 

 

Dále jsem opakovaně prorážel několik vrstev plechu či pozinkovanou plechovou součást bývalé vzduchotechniky. Zde došlo jen k mírnému obroušení černé povrchové úpravy na čepeli. Hrot nebyl nijak poškozen.

 

Chaos Double Edge zvládl prorazit plechový plát, a to hned několikrát.

Prorazit několikrát přeskládaný plech se mi podařilo vždy.

 

 

Vyzkoušel jsem také železnou hlavici/ bodec na konci rukojeti a samozřejmě i samotnou rukojeť ve tvaru boxeru. Nůž jsem použil jako improvizované kladivo a bez větších problémů jsem rozbil klasickou cihlu na několik částí. Na rukojeti došlo jen k obroušení černé barvy, jinak nebyla nijak poškozena. A samozřejmě ani má ruka nedošla k žádné újmě.

 

Vyzkoušel jsem také železnou hlavici/ bodec na konci rukojeti a samozřejmě i samotnou rukojeť ve tvaru boxeru. Nůž jsem použil jako improvizované kladivo a bez větších problémů jsem rozbil klasickou cihlu na několik částí.

Vyzkoušel jsem také železnou hlavici/ bodec na konci rukojeti a samozřejmě i samotnou rukojeť ve tvaru boxeru. Nůž jsem použil jako improvizované kladivo a bez větších problémů jsem rozbil klasickou cihlu na několik částí.

 

 

Průraznost jsem otestoval také na balistické vestě. Vestu jsem oblékl na torzo lidské postavy tzv. BOBA. BOB neboli Body Oponent Bag je speciální tréninková pomůcka, která se obecně řadí mezi další evoluční stupeň klasických boxovacích pytlů. Jde o gumovou formu ve tvaru lidského torza i s hlavou, která je vyplněná polyuretanovou pěnou.

 

Průraznost nožem Chaos Double Edge jsem otestoval také na balistické vestě. Vestu jsem oblékl na torzo lidské postavy tzv. BOBA.

Průraznost jsem otestoval také na balistické vestě. Vestu jsem oblékl na torzo lidské postavy tzv. BOBA.

 

 

Použil jsem kus, který již několik let nevyužíváme na klasický trénink. Ohledně balistické (neprůstřelné vesty) – jednalo se o model pro skryté nošení v odolnosti III A. Probodnutí této vesty nebyl pro nůž CHAOS absolutně žádný problém. Nůž vždy „prošel“ skrz kevlarové vrstvy a to do hloubky několika centimetrů ( 2-5 cm) probodnul i figurínu tzv. BOBA. Vyzkoušel jsem jak standardní úchop, tak i reverzní úchop a bodal jsem jak zepředu, tak i zezadu.

 

Vestu jsem oblékl na torzo lidské postavy tzv. BOBA. Použil jsem kus, který již několik let nevyužíváme na klasický trénink. Ohledně balistické (neprůstřelné vesty) – jednalo se o model pro skryté nošení v odolnosti III A.

 

 

 

Nakonec jsem probodl současně přední i zadní část vesty dohromady. I zde nůž prošel skrz bez větších problémů.

 

Probodená balistická vestanožem Chaos Double Edge, současně přední i zadní část vesty.

Probodená balistická vesta, současně přední i zadní část vesty.

 

 

 

Při bojovém použití nože může být důležité, jak rychle jsme schopni uvést náš bojový prostředek do stavu pohotovosti. U pevných nožů stačí vytáhnout nůž z pouzdra, proto je u těchto modelů klíčové, jakým způsobem pouzdra fungují a možnosti jejich umístění na těle či výstroji. Při nácviku bojových aplikací s nožem se model Chaos Double Edge ovládal naprosto skvěle.

 

Model CHAOS Double Edge v pouzdře – jeho celková délka je 344 mm.

Model CHAOS Double Edge v pouzdře – jeho celková délka je 344 mm.

 

 

 

Různé techniky – seky, body či řezy šly provádět například i do 3D dřevěné figuríny vcelku dobře. Zkoušel jsem techniky jak ve standardním, tak i reversním úchopu. Při většině razantních technik se velmi osvědčila specifická rukojeť nože. Cítil jsem s velmi bezpečně – nehrozilo sjetí ruky do ostří. Samozřejmě, že jsem si vyzkoušel i údery touto rukojetí.

 

Bojové techniky jsem vyzkoušel na 3D dřevěné figuríně – nůž se ovládal výtečně.

 

 

 

Černá povrchová úprava čepele i rukojeti nože bohužel nevydržela tento zátěžový test a došlo na několika místech k jejími obroušení. Je to jediné negativum, které jsem na noži při testování shledal.

 

Nožem Chaos Double Edge od firmy Cold Steel se podařilo prorazit plechovou součást vyřazené vzduchotechniky.

Podařilo se mi také prorazit plechovou součást vyřazené vzduchotechniky.

 

 

 

Kvalitní a jistý úchop na testovaném noži neovlivnilo ani použití speciálních rukavic, ale ani různě potřísněné ruce (např. od vody či oleje). Zkoušel jsem s nožem pracovat v několika různých typech rukavic a to jak v nehořlavých-nomexových, tak i například v proti-úderových rukavicích. Tyto rukavice se často používají u armády, policie či záchranářských týmů. Nůž Chaos Double Edge se v rukavicích ovládal výborně.

 

Bojové techniky na 3D dřevěné figuríně – úchop nože je pevný a bezpečný.

Odeslat článek známému   Vytisknout