NODACHI – velký japonský meč

NODACHI – velký japonský meč

V minulosti se na bitevním poli v Japonsku objevovaly některé zbraně větších rozměrů. Jednou z nich byl Nodachi/Nodači, což znamená v překladu polní meč.  Někdy se také používá výraz ódachi (velké tachi) a nebo nagatachi (dlouhé tachi). Čepel této zbraně mohla mít délku 90 cm a u některých modelů dokonce dosahovala délka čepele i metr a půl. Nadstandardně dlouhá byla samozřejmě i rukojeť meče neboli cuka.

 

Použití materiály: článek Nodači – japonské obří meče od J. Zemana + internet

Text: Martin Hradecký

Foto: Martin Hradecký a Martin Urbánek

 

 

Ukázky Tameshigiri s velkým japonským mečem Nodachi.

Tanki Yoriaki – samurajský manuál poprvé opublikovaný v roce 1735, uvádí k nodachi toto: „Velmi dlouhé a těžké meče byly používány extrémně silnými muži od pradávna. Limit extrémní délky tohoto typu meče v porovnání s mečem běžně používaným totožnou osobou činí jednu čtvrtinu. Neboli pokud délka běžného meče válečníka představuje tři stopy, délka jeho nodachi činí tři stopy a devět palců.

 

Nodachi, neboli bitevní meče patří mezi středověké zbraně japonských válečníků – samurajů.

Nodachi, neboli bitevní meče patří mezi středověké zbraně japonských válečníků – samurajů.

 

Nodachi jsou často nošeny přes levé rameno, opásané rovným pásem od levého ramene po pravou stranu opasku, takže rukojeť vyčnívá nad levým ramenem a ostří směřuje k levé straně.“

 

Původní japonské kresby, jak se přenášely obří meče nodachi.

 

Tyto meče se samozřejmě nosily i jiným způsobem. Jednou z variant bylo, že tento obří meč nesl osobní sluha dotyčného samuraje, nebo že si ho majitel sám přenášel v ruce čepelí nahoru. 

 

Majitel si sám přenášel meč v ruce čepelí nahoru.

 

Pokud měl meč montáž jako meč tachi nebo později na způsob katany a byl nošen u pasu, tak při tasení bývala pochva odhozena vzad. Velké meče nodachi používali v bitvách jak pěšáci, tak i urození válečníci na koních. Pěší válečníci s nimi například odsekávali koňské nohy jízdy či vráželi mohutnou čepel tohoto meče do hrudníku koně. Tento těžký a dlouhý meč zajišťoval bojovníkovi několik výhod, jako např. delší dosah zbraně, větší a pádnější energii seku a dost často docházelo i k poškození více cílů najednou.

 

Původní japonská kresba, urozený pán vyzbrojen nodachi a dalšími zbraněmi.

 

Jeden z nejznámějších velkých mečů byl Bizen Nagamitsu, přezdívaný monohošizao – bidlo na věšení prádla, jehož majitelem byl Sasaki Kodžiró. Tento samuraj v roce 1612 svedl známý souboj s Miyamoto Musašim, kde Musaši v tomto duelu zvítězil. I v současné době jsou školy, které praktikují zacházení s nodachi. Jedná se například o Kage ryu a nebo Enšin ryu.

 

Pokud hledáte kvalitní a funkční repliku obřího meče Nodachi, tak tento model od firmy Cold Steel je ta správná volba.

Pokud hledáte kvalitní a funkční repliku obřího meče Nodachi, tak tento model od firmy Cold Steel je ta správná volba.

 

Nodachi Warrior Series

Společnost Cold Steel začala vyrábět model Nodachi v roce 2007 a nabízela tento produkt do roku 2016. Znovu obnovila výrobu těchto obřích mečů v roce 2020. Všechny meče řady Warrior Series (včetně modelu Nodachi) jsou vyrobeny z vysoce uhlíkové oceli 1060 s tepelnou úpravou. U této řady bylo vynecháno drahé leštění ve prospěch praktičtějšího dokončení. Díky tomu je řada Warrior ideální volbou pro výcvik a zdokonalování technik sekání (Tameshigiri) bez poškození nebo ztráty lesku čepele.

 

Detail hrotu testovaného meče Nodachi.

Detail hrotu testovaného meče.

 

Celková délka meče Nodachi je úctyhodných 1448 mm a jeho hmotnost je 1973 g. Samotná délka čepele je 864 mm a její tloušťka je 8 mm.

 

Na snímku je pro porovnání standardní japonská katana a replika bitevního meče nodachi od Cold Steel.

Na snímku je pro porovnání standardní japonská katana a replika bitevního meče nodachi.

 

Rukojeť je dřevěná, potažená rejnočí kůží a opletena černou bavlněnou šňůrou. Její délka je 584 mm.

 

Detail rukojeti/cuka meče Nodachi s opletem a záštitou nazývanou tsuba.

Detail rukojeti/cuka s opletem a záštitou nazývanou tsuba.

 

K meči se dodává i černě lakovaná pochva - Saya, vyrobená z měkkého dřeva. Jednoduchým stejným motivem jsou zdobeny i další doplňky - záštita nazývaná tsuba, objímka u rukojeti záštity fuchi a kashira – hlavice rukojeti meče.

 

Celková délka meče Nodachi je úctyhodných 1448 mm a jeho hmotnost je 1973 g.

Celková délka meče Nodachi je úctyhodných 1448 mm a jeho hmotnost je 1973 g.

 

 

Test Nodachi:

S touto replikou japonského bitevního meče se výborně seká. Vyzkoušel jsem s ním nejen techniky do vzduchu na imaginární nepřátele, ale i sekací testy tameshigiri na několika smotaných namočených rohoží tatami omote.

 

Nasekané smotané namočené rohože tatami omote a čepel meče nodachi od firmy Cold Steel.

Nasekané smotané namočené rohože tatami omote a čepel meče nodachi.

 

Realizoval jsem například seky: Migi kesa giri, hidari kesa giri a dó giri (diagonální a horizontální seky). A to jak jednotlivé seky, tak i jejich kombinace. Nodachi vždy fungovalo výborně. 

 

Momentka ze sekacích testů tameshigiri.

 

Opakovaně jsem také úspěšně provedl techniku obouručního bodu – morote tsuki.

 

Technika obouručního bodu – morote tsuki prováděná na namočených smotaných rohoží tatami omote.

 

Pokud hledáte kvalitní a funkční repliku obřího meče Nodachi, tak tento model od firmy Cold Steel je ta správná volba. Všem zájemcům a to nejen nadšencům pro tradiční japonská bojová umění, mohu tento bitevní meč jen vřele doporučit.

 

 

Odeslat článek známému   Vytisknout