POCKET BUSHMAN

POCKET BUSHMAN

Zavírací nůž Pocket Bushman vyrábí společnost Cold Steel od roku 2008. Je inspirován nožem Douk-Douk a jeho specifickou pojistku navrhnul pan Andrew Demko. Původně byl Douk-Douk zamýšlen jako levný užitkový kapesní nůž pro běžného pracujícího člověka. Rukojeť tohoto nože je vyrobena z přeloženého plechu a čepel z uhlíkové oceli.  Douk-Douk je značka používaná Francouzským nožířstvím MC Cognet, které tyto nože vyrábějí již od roku 1929.  Douk-douk je velmi jednoduchý nůž s posuvným kloubem, který nemá žádný uzamykací mechanismus, ale pouze velmi silnou zadní pružinu, která jej předpíná směrem k otevřené, zavřené a 90 stupňové poloze.

 

Zajímavé originály - nahoře japonský nůž Higonokami a dole francouzský nůž Douk-Douk.

Zajímavé originály - nahoře japonský nůž Higonokami a dole francouzský nůž Douk-Douk.

 

Tato mezilehlá poloha má pomoci zabránit tomu, aby čepel nezaklapla prsty uživatele, pokud uživatel při řezání omylem čepel složí. Nože Douk-Douk byly také velmi oblíbené v bývalých Francouzkých koloniích, a po celá desetiletí byly používány v armádě a údajně i ve Francouzské Cizinecké legii. Určitou zajímavostí jsou japonské zavírací nože Higonokami, které mají také rukojeť vyrobenou z přeloženého plechu a postrádají jakýkoliv uzamykací systém. Při otevřeném stavu se používá tlak palcem na speciální páku chikiri. Oba tyto tradiční jednoduché zavírací nože se dodnes vyrábějí a používají.

 

Text a foto: Martin Hradecký

 

 

Nůž Pocket Bushman od firmy Cold Steel je inspirován nožem Douk-Douk.

Nůž Pocket Bushman je inspirován nožem Douk-Douk.

Celková délka modelu Pocket Bushman je 260 mm a jeho hmotnost je 185 g. Délka čepele je 114 mm a šířka 3,5 mm. Čepel je vyrobena z kvalitní německé nerezavějící oceli 4116. Tato ocel je velmi odolná zejména při torzním tlaku a je také schopna dlouho udržet kvalitně nabroušené ostří. 

 

Detail čepele nože Pocket Bushman.

Detail čepele.

 

U tohoto nože byl kladen důraz na maximální praktičnost a všestrannost při používání v přírodě. Rukojeť je vyrobena z jednoho (monolitického) kusu nerezové oceli přehnuté v polovině, aby vytvořila uzavřený kryt čepele. Tato konstrukce rukojeti poskytuje noži obrovskou pevnost a tuhost. Pro zajištění bezpečnosti při otevírání a zavírání nože je použita inovační pojistka nazvaná Ram Safe. Čepel je vybavena pouze hladkým ostřím a hrotem typu clip point. Dále je na čepeli kolíček ke snadnějšímu otevření pouze jednou rukou. Tento jednoduchý kolík má délku 5 mm a lze ho přemontovat na libovolnou stranu čepele.

 

Na čepeli nože Pocket Bushman je kolíček ke snadnějšímu otevření pouze jednou rukou.

Na čepeli kolíček ke snadnějšímu otevření pouze jednou rukou.

 

Rukojeť je, jak již jsem zmínil, vyrobena pouze z jediného kusu nerezavějící oceli 420 a díky ohybu a členitému profilování je velmi pevná a konstrukčně jednoduchá.

 

Rukojeť nože Pocket Bushman od firmy Cold Steel je vyrobena z jediného kusu nerezavějící oceli 420.

Rukojeť je vyrobena z jediného kusu nerezavějící oceli 420.

 

Tento zavírací nůž je samozřejmě vybaven i kovovým klipsem pro komfortnější nošení.

 

Cold Steel umožňuje u svých nožů dvojí umístění klipu.

Výhodou je i možnost umístění klipsu na dvě různá místa na rukojeti.

 

Klips lze přemontovat i na druhou stranu nože. Nůž je ještě od výrobce doplněn o očko z padákové šňůry pro bezpečnější a jistější manipulaci při zavírání nože.

 

Celková hmotnost nože Pocket Bushman je 185 g.

Celková hmotnost nože je 185 g.

 

Test nože:

Nejdříve jsem se zaměřil na základní manipulaci a nošení testovaného nože. Ačkoliv se nůž Pocket Bushman jeví robustně, dá se bez problémů nosit v kapse u běžných kalhot – džíny, „kapsáče“, atp. Po několika denním nošení si na něj zvyknete tak, že ho ani nevnímáte. Při samotné manipulaci – hlavně při zavírání nože, to chce opravdu ze začátku trochu cviku. Jedna ruka pomocí padákové šňůry odtáhne pojistku, druhá ruka zavře čepel nože do rukojeti. Otevírání jednou rukou pomocí palce tlaku na kolík na čepeli nebyl žádný problém. Výhodou je i možnost umístění klipsu na dvě různá místa na rukojeti.

 

Při samotné manipulaci – hlavně při zavírání nože, to chce opravdu ze začátku trochu cviku. Jedna ruka pomocí padákové šňůry odtáhne pojistku, druhá ruka zavře čepel nože do rukojeti.

Při samotné manipulaci – hlavně při zavírání nože, to chce opravdu ze začátku trochu cviku. Jedna ruka pomocí padákové šňůry odtáhne pojistku, druhá ruka zavře čepel nože do rukojeti.

 

 

Hladké ostří jsem vyzkoušel na mnoha rozličných materiálech. Řezal jsem lana z přírodních i umělých materiálů, porcoval jsem ovoce, zeleninu, chléb i maso. Dále jsem zahrocoval také dřevěné větve z různých stromů i dřevěné latě. Nařezal jsem i armádní kožený opasek.

 

Nařezal jsem i armádní kožený opasek.

 

Nůž vždy fungoval výtečně. Ostří bylo velmi kvalitně nabroušeno, proto jsem neměl problém s nožem vykonávat předem určenou činnost. Trochu mne překvapilo, že když jsem nůž používal holou rukou, tak rukojeť nepříjemně tlačila do ruky. Toto je jediné negativum, na které jsem přišel.

 

Nůž Pocket Bushman si hravě poradil i se štípáním.

Vyzkoušel jsem s tímto zavíracím nožem i extrémnější činnost - speciální štípání a páčení.

 

Test hrotu jsem realizoval na smrkovém dřevě – části trámu. Provedl jsem několik desítek silných bodů s následným lámáním do různých směrů. Hrot testovaného nože vše přežil bez nejmenší újmy, nebyl ohnut ani zlomen. Vyzkoušel jsem také probodnout naskládané kusy koženého opasku. I toto nůž zvládnul naprosto perfektně.

 

Hrot testovaného nože vše přežil bez nejmenší újmy, nebyl ohnut ani zlomen.

 

Test pojistky u tohoto zavíracího modelu dopadl také dobře. Nůž nebyl ani po cca patnácti silných úderech rubovou stranou čepele do předem určeného dřevěného trámku nijak poškozen či dokonce zavřen. Pojistný systém nadále funguje výborně.

 

Test pojistky nože Pocket Bushman od firmy Cold Steel dopadl na výbornou.

Test pojistky dopadl také dobře.

 

Vyzkoušel jsem s tímto zavíracím nožem i extrémnější činnost - speciální štípání a páčení, kdy jsem si vypomáhal kusem silné větve, kterým jsem opakovaně vedl údery do hřbetní části čepele, tak abych přepůlil či oddělil větev, kterou jsem potřeboval naštípat. Chvílemi jsem samozřejmě i silově páčil. Této technice se v oblasti bushcraft a zálesáckých dovedností říká Batoning. Naštípat větev jsem sice zvládl, ale myslím si, že cokoliv náročnějšího by bylo již za limitem tohoto nože.

 

Dále jsem zahrocoval také dřevěné latě.

 

Některé činnosti s nožem jsem prováděl cíleně například i v pracovních rukavicích. Vyzkoušel jsem i další speciální rukavice - nomexové či proti úderové. Takovéto rukavice často používají vojáci, záchranáři či policisté. Testovaný nůž se v jakýchkoliv rukavicích ovládal naprosto skvěle.

 

Po několika denním nošení si na něj zvyknete tak, že ho ani nevnímáte.

Odeslat článek známému   Vytisknout