Polní lopatka speciálních sil od firmy Cold Steel

Polní lopatka speciálních sil od firmy Cold Steel

Ve srovnání například se sekerou či nožem se tzv. pěchotní neboli polní lopatka (někdy též používaný název ženijní lopatka), využívá v boji relativně krátce. Podle určitých dochovaných zdrojů k tomu došlo poprvé v ruské armádě a to během poslední rusko-turecké války (1877-1878). Tehdy se kvůli rychlopalbě z děl a kanonů musela pěchota takříkajíc „zarývat“ do země a to právě většinou s použitím ženijních lopatek. Později se lopatka stala velmi dobrým společníkem každého moderního vojáka. Polní lopatka má relativně široké pracovní uplatnění – dá se použít jako rýč, sekerka, nůž, opěrná páka, mačeta a dokonce i jako improvizované veslo. Samozřejmě že nejčastěji se vyžívala pro tvorbu zákopů a střeleckých okopů. Časem se lopatka začala používat nejen jako universální multifunkční nástroj, ale i jako velmi efektivní zbraň. Například v období první světové války se použití lopatky coby zbraně, stalo takřka nutností. Ve stísněných prostorách zákopů a spojovacích okopů docházelo dost často na boj na kontaktní vzdálenost. Vojákům docházelo střelivo i granáty a byli donuceni dále bojovat v boji muže proti muži. Manipulace s nasazeným bodákem byla ve stísněném prostoru velice omezená i proto se stále častěji používaly bodáky nenasazené. Některé bodáky se narychlo různě upravovaly či zkracovaly. Začaly se zavádět i zcela „nové“ zbraně - šlo o různé palcáty, bijáky, sekery nebo právě nabroušené polní lopatky. Dodnes se v mnoha armádách světa vyučuje jako součást boje zblízka, zacházení s polní lopatkou.

Text a foto: Martin Hradecký

 

 

Bojové techniky na 3D dřevěné figuríně.

Polní lopatku používali a údajně ještě používají i ruští vojáci útvarů Specnaz. Označení Specnaz je zkratkovým slovem, vytvořeným z termínu specialnoje naznačenije – zvláštní určení. Jedná se o armádní speciální přepadové oddíly rozvědky, jejichž činnost v sobě spojuje prvky špionáže, sabotáže a rozsáhlých partyzánských akcí.

 

Polní lopatka se osvědčila při boji muže proti muži. (zdroj: deník.cz)

 

 

Podle Viktora Suvorova autora knihy Útvary Specnaz, prodělával v zacházení s polní lopatkou každý člen útvaru Specnaz mnohem náročnější výcvik než obyčejný armádní pěšák. Nejprve se učil preciznímu ovládání lopatky coby nástroje, šlo například o štípání tenkých plátků dřeva či odsekávání hrdla láhve, aniž by sklo došlo k další újmě. Jakmile se naučil ovládat lopatku jako sekeru, přicházeli na řadu složitější dovednosti. Lopatkou se při boji muže proti muži dají provádět nejen razantní seky a body, ale lze s ní i tlumit/blokovat výpady nože, pěsti, nasazeného bodáku nebo jiné lopatky. Dále býval člen Specnaz vyzbrojený pouze lopatkou například zamčen v místnosti se zdivočelým psem. Nakonec se učil lopatkou házet. Lopatka výborně létá, je vyvážená, má dlouhé kormidlo a za letu se točí. Nechybí jí přesnost a razance. Voják útvaru Specnaz miloval svou lopatku a spoléhal na její funkčnost.

 

Cold Steel Polní lopatka Specnaz, házení

Momentka z nácviku házení s lopatkami.

 

 

 

Test a popis výrobku

Polní lopatka Cold Steel má celkovou délku 500 mm a hmotnost 730 g. Železná část je vyrobená z oceli medium carbon steel a její tloušťka je 2 mm. Šířka kovové části lopatky je 150 mm a její délka 190 mm. Přední strana i boční strany/hrany lopatky jsou velmi kvalitně oboustranně nabroušeny. Násada je z tvrdého dřeva a kovová část s dřevěnou násadou je spojena dvěma šrouby. K lopatce lze dokoupit také speciální nylonové pouzdro.

 

Cold Steel Polní lopatka Specnaz

Polní lopatka speciálních sil od firmy Cold Steel.

 

Test lopatky:

Jelikož používám zmíněné lopatky od firmy Cold Steel již řadu let, tak jsem dopředu věděl jak zajímavý tento výrobek je a proto jsem se prioritně zaměřil na různorodost jejího využití.

Polní lopatku jsem v první fázi testu vyzkoušel jako klasickou pěchotní lopatku – vyhloubil jsem s ní několik děr a to v různém prostředí. Lopatka fungovala vždy výtečně.

 

Cold Steel Polní lopatka Specnaz, hloubení děr

Polní lopatka jako malý rýč funguje výtečně.

 

 

Další část testu jsem zaměřil na sečné vlastnosti lopatky. Během několika okamžiků jsem porazil strom o šířce cca 140 mm. Lopatkou jsem i odsekával větve či štípal dřevo na oheň. Plně mi nahradila sekeru či mačetu a i zde se lopatka osvědčila výborně.

 

Cold Steel Polní lopatka Specnaz, kácení stromu

Během několika okamžiků jsem pomocí polní lopatky porazil strom.

 

Následovalo zahrocení několika silných větví, které jsem po té zatloukl do země pomocí ploché kovové části lopatky. Improvizované kladivo i mačeta (ve formě lopatky) zafungovali také dobře.,

 

Cold Steel Polní lopatka Specnaz, jako sekera

Polní lopatka Cold Steel plně nahradila sekerku.

 

Cold Steel Polní lopatka Specnaz, pracovní nástroj

Lopatka se osvědčila i jako improvizovaná mačeta i kladivo – nejdříve zahrotit a posléze zatlouct do země několik dřevěných kolíků nebyl žádný problém.

 

Bojové techniky s lopatkou jsem nejdříve zkoušel do vzduchu na imaginárního protivníka a posléze do dřevěné 3D figuríny. Využíval jsem jak jednoruční, tak i obouruční úchop. Nabroušenými hranami jsem velmi razantně sekal a na kontaktní vzdálenost jsem prováděl i specifická bodnutí středem lopatky. Vyzkoušel jsem i údery zadní stranou dřevěné násady. Lopatka potvrdila svou pověst velice efektivní zbraně.

 

Cold Steel Polní lopatka Specnaz, jako zbraň

Bojové techniky na 3D dřevěné figuríně.

 

 

Házení s testovanými lopatkami jsem vyzkoušel do části uříznutého kmenu stromu. Házel jsem vrchním obloukem na vzdálenost několika metrů a to na jednu celou obrátku lopatky ve vzduchu. Po chvíli drilu jsem byl schopen neomylně zasahovat i z otočky či běhu k cíli. Házení polní lopatkou je velice podobné házení tomahavkem či sekerou. Polní lopatky jsou velmi dobře vyvážené a opravdu dřevěná násada funguje jako vynikající kormidlo.

 

 

Nácvik házení s lopatkami.

 

 

Výrobek firmy Cold Steel je výbornou kopií originální lopatky používané sovětskými (ruskými) vojsky zvláštního určení. Je velmi kvalitně vyrobena a to z osvědčených materiálů.

Odeslat článek známému   Vytisknout