Ranch Boss II – jednoduchý zavírací nůž
Hlavním znakem zavíracích nožů obecně je čepel nože (čepelí může být i víc) která se skládá/sklápí do rukojeti nože. Výhodami těchto nožů jsou tedy hlavně jejich skladnost a bezproblémové nošení. I proto se dříve často používal název kapesní nůž (odvozeno od nošení v kapse). Co se týká historie, tak zavírací nůž se sklopnou čepelí zhotovený z bronzu znaly údajně již obyvatelé starověkého Říma. Ale první písemné zmínky o zavíracích nožích pocházejí až z druhé poloviny 17. století. Zavírací nože se velmi rozšířily i na americkém kontinentu a to v období bojů tehdejších anglických kolonií za nezávislost koncem 18. století. Zpočátku neměly tyto varianty zavíracích nožů žádnou pojistku. Čepele byly v otevřeném i zavřeném stavu udržovány pouze třením vyvolaným snýtováním čepele s rukojetí. Řezný tlak byl zachycen opřením konce čepele o hřbet rukojeti. V Evropě byly kapesní zavírací nože značně populární na přelomu 18. a 19. století v napoleonských válkách. Při těchto vojenských taženích se staly důležitým pomocníkem vojáků a to nikoliv prioritně jako zbraň, ale jako universální nástroj.
Použité materiály: kniha - Nože pravého muže, Zdeněk Faktor.
Text a foto: Martin Hradecký
Zavírací nůž Ranch Boss II s nehetní drážkou.
V 19. století se rozšířily zavírací nože s hřbetní pružinou - tzv. perořízky. Byly to nože se dvěma sklopnými čepelemi a s hřbetní pružinou. Časem se postupně připojovaly další sklopné díly (želízka) a vznikaly vícedílné kapesní zavírací nože. Nejdříve se jako součást nože stala vývrtka, dále pak vytahovač brokových nábojnic. S vynálezem konzervy přibyl otvírák na konzervy a později také např. šroubovák.
Ranch Boss II schováte do precizně zpracovaného koženého pouzdry s vylisovaný logem.
Začaly se vyrábět samozřejmě i tradiční zavírací nože jako například selské nože, lovecké nože, lodnické nože, rybářské nože, skautské nože… Mezi nejznámější patří mimo jiné Opinel, Navaja, Nontron, Laguiole, Balisong, atp. Je důležité v tomto momentě zmínit i tradiční zavírací nůž Křivák, který vzniknul na Valašsku – oblast okolo města Vsetína na Moravě. Výroba křiváků se v tomto regionu udržela velmi dlouho – příležitostně až do poloviny minulého století. V současné době se výrobou Křiváků zabývá například nožíř Jaroslav Sucháček z Lhoty u Vsetína. Časem vznikly i zavírací nože prodlužovací, výsuvné a vyskakovací. To čím se od sebe zavírací nože základně dále odlišovaly, bylo jestli šly otevřít obouruč nebo jen pomocí jedné ruky. Pro otevření nože obouruč se velmi často používal tzv. nehetník - drážka v čepeli umožňující zachycení nehtem.
Porovnání velikosti nože Ranch Boss II vůči dlani ruky.
Zavírací nůž Ranch Boss II je cenově dostupnější variantou modelu tradičního zavíracího nože Ranch Boss I, kterou v limitované edici vyrábí společnost Cold Steel.
Původní Ranch Boss je zavírák vyráběný v USA z exkluzivních materiálů.
Tento zavírací nůž je inspirován modely tzv. Jack knives, které byly původně v minulosti navrženy pro farmáře, lovce, lesníky, nebo kohokoliv, kdo se rád pohybuje v přírodě.
Tloušťka čepele je 3,5 mm, její délka je 101 mm.
Celková délka tohoto nože v otevřeném stavu je 235 mm a jeho hmotnost 147 g. Čepel nože je vyrobena z uhlíkové oceli SK-5. Tato ocel vykazuje vysokou houževnatost, velmi dobře drží ostří a má velkou odolnost proti otěru. Jeho plochý výbrus je asi nejvhodnějším řešením pro takový druh nože. Tloušťka čepele je 3,5 mm, její délka je 101 mm a je použit prohnutý hrot kalifornského typu.
Čepel nože je vyrobena z uhlíkové oceli SK-5.
Rukojeť je vyrobena z tvrdého plastu v tradičním dekoru kosti a je vyztužena ocelovými vložkami.
Plastová rukojeť v dekoru kosti je doplněna mosaznými štítky, které jsou vhodné pro památeční gravírování.
Jako pojistný systém je použit Liner lock a nůž se otevírá pomocí drážky/nehetníku na čepeli. Rukojeť je také na svém konci opatřena otvorem pro závěsnou šňůru.
Detail pojistného systému Liner lock.
Nůž se prodává s jednoduchým hnědým koženým pouzdrem s drukem.
Kožené pouzdro se závěsem na opasek.