SR1 Lite - zavírací nůž do nepohody
Tento model zavíracího nože navrhnul stejně jako jeho staršího a dražšího „bratříčka“ (model SR1) pan Andrew Demko – dvorní designér společnosti Cold Steel. Standardní model SR1 se začal prodávat v roce 2017 a varianta SR1 lite se začala prodávat v roce 2020. Řada nožů SR1 od firmy Cold Steel je inspirována pevným nožem SRK preferovaným americkou armádou a údajně i tréninkovým nožem používaným US Navy Seals během výcviku BUDS.
Celková délka zavíracího nože SR1 lite je 238 mm.
Text a foto: Martin Hradecký
Návrhář Demko zde použil svůj charakteristický designový styl k vytvoření nožů, které jsou určené přímo k používání – žádné zbytečné ozdoby. Jedná se o čistě funkční a praktické nože. Celková délka nože SR1 lite je 238 mm a jeho hmotnost je 178g. Čepel je s pouze hladkým ostřím a hrot typu Clip point.
Tloušťka čepele je 4,8 mm.
Tloušťka čepele je úctyhodných 4,8 mm a je použit robustný oboustranný kolík o délce 5 mm. Kovový klips na rukojeti lze samozřejmě přemontovat i na druhou stranu.
Nůž SR1 lite drží v kapse pomocí kovového klipu.
Zavírací nože SR1 a SR1 Lite mají prakticky přesně stejný design – stejný tvar čepele a rukojeti, stejné kolíky na palec a otvor pro závěsnou šňůru, stejný pojistný systém Tri-Ad Lock a stejně mohutnou šířku čepele. Všechny vysoce praktické funkce na SR1 jsou také na SR1 Lite. Pro všechny účely jsou to stejné nože s výjimkou dvou klíčových rozdílů – použitého materiálu čepele a rukojeti. SR1 má čepel vyrobenou z oceli CPM-S35VN, zatímco SR1 Lite má čepel z oceli 8Cr13MoV. Rukojeť na SR1 je vyrobena z materiálu G-10 a materiál použitý na rukojeti SR 1 lite je Griv-Ex. Rozdílnost použití materiálů na čepeli a rukojeti se samozřejmě projevuje nejvíce na samotné finální ceně nožů.
Rukojeť je z materiálu Griv-Ex.
Test nože:
Zavírací nůž SR1 lite jsem otestoval stejným systémem, jako jiné mnou testované nože od společnosti Cold steel.
Test hrotu dopadl výtečně. Čepel ani samotný hrot nebyl ohnut či zlomen. A to i přesto, že jsem provedl více než deset bodů s následným lámáním do různých směrů.
Test hrotu v měkkém prkně.
Test pojistky dopadl také výborně. Nůž nebyl ani po patnácti silných úderech rubovou stranou čepele do dřevěného trámku nijak poškozen či dokonce zavřen. Pojistný systém nadále funguje bez problémů.
Test pojistky dopadl výborně.
Probodnout ze strany standardní pneumatiku, bylo pro SR1 lite naprostou „hračkou“.
Proražená pneomatika silným bodem.
Vyzkoušel jsem i ovládání nože v různých rukavicích a to převážně určených pro policii či armádu. V těchto speciálních rukavicích jsem neměl s otevíráním a ovládáním testovaného nože žádné problémy.
Nůž v pracovních rukavicích.
Koncem rukojeti zavřeného nože jsem také rozbil kokosový ořech, nůž i toto přestál bez újmy.
Tvrdý oříšek, to rozhodně pro SR1 Lite není.
Hladké ostří jsem otestoval při řezání například různých potravin (ovoce, maso, zelenina, chleba…).
Zahrocoval jsem také několik různě silných větví.
Zahrocoval jsem také dřevěné latě a několik různě silných větví. Ostří je od výrobce již standardně kvalitně nabroušeno, proto jsem neměl problém s nožem jak řezat tak například i sekat.
Hladké ostří jsem otestoval i na dřevěné lati.
Model zavíracího nože SR1 lite naprosto splňuje kritéria moderního zavíracího nože vyrobeného ze standardních materiálů a za přijatelnou cenu.
Nůž jsem vyzkoušel v různých rukavicích.