STEEL TIGER & TIGER CLAW – Karambity made in Cold Steel

STEEL TIGER & TIGER CLAW – Karambity made in Cold Steel

Chladné zbraně se staly důležitou a neoddělitelnou součástí kulturního dědictví národů celého světa. Málokde na světě jsou, ale ještě dnes různé meče, dýky či jiné chladné zbraně, tak tradiční záležitostí jako právě v Indonésii, Malajsii či na Filipínách. Velmi exoticky znějící názvy jako například Kris, Golok, Parang či Kampilan obyčejným smrtelníkům nic neřeknou. Ovšem pokud tyto názvy uslyší člověk znalý a zasvěcený, vybaví se mu několik atypických chladných zbraní velice podobných mečům či mačetám. Mezi nejjednodušší bodné a řezné zbraně obecně patří převážně nože a dýky. Mají většinou krátkou čepel a drží se a ovládají pouze v jedné ruce. Vyznačují se nejen obrovskou různorodostí tvarů čepelí, ale i rukojetí. Tvary jednotlivých zbraní/nástrojů jsou zvoleny tak, aby co nejlépe splňovaly daný účel (farmářský, obřadní, bojový). Tyto zbraně patří mezi nejzákladnější zbraně člověka a používají se již od doby kamenné. Tento článek je zaměřen na představení zajímavé zbraně nazývané Karambit.

 

Text a foto: Martin Hradecký

Tradiční originální Karambity pocházející z Indonésie a Filipín spolu s jejich moderní verzí – Steel Tigerem od společnosti Cold Steel.

Tradiční originální Karambity pocházející z Indonésie a Filipín spolu s jejich moderní verzí – Steel Tigerem.

 

 

 

Původ a historie tygřího drápu - karambitu

Krátká chladná zbraň karambit bývá také nazývána kerambit či kar-ham-bit pochází z ostrovních oblastí Indonésie a Malaysie. Později byla také zařazena mezi zbraně používané ve filipínských bojových uměních. Historie karambitu sahá přibližně do 11.století našeho letopočtu. Obecné způsoby, kterými se karambit používal, se nikterak nelišily od způsobů používání například nožů v Evropě. Řezaly se provazy či lana, krájela se zelenina, maso nebo ovoce. Převážně byl ale karambit jako pracovní nástroj používán při práci na poli podobně jako srp. Nesmíme samozřejmě také zapomínat na jeho bojové použití.

 

Bojové používání karambitu je specifické. Útočí se převážně na oči a jiná vitální místa na těle.

Bojové používání karambitu je specifické. Útočí se převážně na oči a jiná vitální místa na těle.

 

Díky svému specifickému zahnutému tvaru, který nejen že připomíná, ale je přímo inspirovaný tygřím drápem je i bojové používání specifické. Údajně se používaly dvě velikosti karambitů. Větší tzv. bitevní (Besar Karambit) a menší model určený pro boj na velmi blízkou vzdálenost. Nás samozřejmě bude zajímat ta menší verze, která se používá i v dnešním moderním světě. Útočí se převážně na oči, varlata, krkavici, podklíčkovou tepnu, Achillovu šlachu, bicepsy, zápěstí anebo předloktí. Zasahovaly se také důležité nervy a klouby. Díky tomu, že karambit je tak podobný zvířecím drápům, jsou i některé jeho bojové techniky velice podobné drásání a trhání. Dost často bývala také čepel nabroušena z obou stran. Velká výhoda karambitu je tzv. bezpečnostní kroužek na jeho rukojeti.

 

Jedno ze základních držení Karambitu, kdy malíček prochází bezpečnostním kroužkem. 

 

Zabraňuje vypadnutí zbraně z ruky, umožňuje protáčení okolo prstu, nebo také brání sklouznutí prstů do oblasti ostří. Nejen, že tento bezpečnostní kroužek výrazně snižuje počet sebe zranění, ale zároveň ho velice oceníte, když například venku mrzne nebo když jste ve vodě. Karambit je základně používán v dvojím držení (forhendovém nebo reversním) a bezpečnostním kroužkem prochází buď malíček, nebo ukazovák.

 

Druhé základní držení, kdy prochází bezpečnostním kroužkem ukazovák.

 

Specifický bojový prostředek

Přesná historie karambitu je velice složitá a existuje několik verzí a to nejen o jeho vzniku ale také o jeho válečném používání. V čem se tyto verze shodují, je například to, že karambit  (respektive jeho ostří) používaný v bitvách či pouličních šarvátkách, byl téměř vždy pomazán nějakým jedem. Znalost získávání jedu z různých druhů jedovatých hadů, žab, štírů a pavouků byla v té oblasti a době považována za podstatný prvek válečníkových znalostí. Takto „upravená“ zbraň výrazně urychlila smrt protivníků. Přibližně od poloviny 90. let 20. století je karambit široce používán a uznáván jako moderní bojový prostředek ve světě.

 

Ve světě existuje několik knih a DVD specificky zaměřených na bojové použití  Karambitu. Zde kniha od Steve Taraniho-Karambit, Exotic Weapon of the Indonesian Archipelago, výukové dvd: Sayok Kali Karambit, The Complet Combat karambit – Emerson a 3 dílný Karambit od S. Taraniho.

 

 

Mimo pevných verzí těchto nožů vznikly také i speciální zavírací varianty. Samozřejmě, že jako součást výuky se zbraň karambit používá nejčastěji v Indonéských a Malajských systémech Silat a ve Filipínských systémech Kali a Escrima. Ve světě je i několik odborníků na boj s nožem, kteří se specializují na používání Karambitu. Jsou to například pánové Steve Tarani, Ernest Emerson a Ray Dionaldo.

Steve Tarani, Ernest Emerson a Ray Dionaldo

 

Autor článku – M. Hradecký měl možnost se blíže seznámit a trénovat s karambitem například při intenzivní individuální výuce s panem Maulem Morniem. Maul je původem Malajec z ostrova Borneo (stát Brunei) a vyučuje styl Silat Suffian Bela Diri. Náplň kurzu, který spolu s několika dalšími spolubojovníky absolvoval, byl mimo jiné zaměřen na boj s mačetou, použití nože v boji, boj zblízka, použití sarongu (část oblečení), obranu proti chladným zbraním a boj s karambitem.

 

Maul Mornie: jeho hlavní pravidlo zní: Zničit protivníka!

 

Právě s karambitem byly probírány různé řezy a body, které plynule přecházeli v drásání či trhání. Některé techniky byly více obranné, jiné naopak útočné. Maul také vysvětlil i staré taktiky a strategie s čepelovitými zbraněmi, které používali například i Ibanové - brunejští lovci lebek. Jedná se hlavně o boj jednoho proti více protivníkům, boj skupiny proti jednomu či boj dvou skupin proti sobě navzájem.

 

Autentické techniky s Karambitem jsem měl možnost například trénovat díky panu Maulu Morniemu z ostrova Borneo (stát Brunei). Vyučované techniky s Karambitem byly velmi jednoduché, agresivní a velmi účinné.

 

Modely Ocelový tygr a Tygří dráp

V současné době nabízí společnost Cold Steel dva modely svých nožů, které jsou víceméně moderními interpretacemi originálních indonéských karambitů. Jedná se o pevný model nazvaný Steel Tiger na jehož designu spolupracovali Lynn C. Thompson (majitel a zakladatel firmy Cold Steel) a výrobce nožů Steven Likarich.

 

Celková délka nože Steel Tiger je 222 mm a jeho hmotnost je 141 g. Příslušenstvím nože je plastové pouzdro Secure-Ex.

Celková délka Ocelového tygra je 222 mm a jeho hmotnost je 141 g. Příslušenstvím nože je plastové pouzdro Secure-Ex.

Tento nůž začala společnost Cold Steel nabízet již v roce 2006. Celková délka Ocelového tygra je 222 mm a jeho hmotnost je 141 g. Délka čepele je 120 mm a její tloušťka je 5 mm. Čepel tohoto nože je vyrobena z japonské oceli AUS 8A. Tato nerezová ocel má velmi dobré pevnostní vlastnosti a je vedena především jako materiál na řezné nástroje.  

 

Detail čepele nože Steel tiger od firmy Cold Steel.

Detail čepele Ocelového tygra.

 

Čepel je ošetřena povrchovou úpravou zvanou Stone Wash Finish. Tato úprava dodává výrobku domnělou patinu a ošetřenému materiálu matný povrch. Brání tak nechtěným odleskům leštěných čepelí a používá se při výrobě taktických nožů. Rukojeť nože je z materiálu Kraton (Kray-Ex™) a je samozřejmě zakončena očkem na prst. Rukojeť je dobře tvarovaná a výborně padne do ruky. Příslušenstvím nože je plastové pouzdro Secure-Ex. 

 

Rukojeť nože Steel Tiger je z materiálu Kraton a je samozřejmě zakončena očkem na prst.

Rukojeť nože je z materiálu Kraton a je samozřejmě zakončena očkem na prst.

 

 

 

Druhým nožem inspirovaným tradičním karambitem je zavírací nůž Tiger Claw. Tento nůž navrhnul dvorní designér společnosti Cold Steel pan Andrew Demko a model Tiger Claw se začal prodávat v roce 2015.

 

V současné době nabízí společnost Cold Steel dvě varianty svých karambitů - pevný model Steel Tiger a zavírací model Tiger Claw – zde v pouzdře a v zavřeném stavu.

V současné době nabízí společnost Cold Steel dvě varianty svých karambitů - pevný model Steel Tiger a zavírací model Tiger Claw – zde v pouzdře a v zavřeném stavu.

 

Celková délka nože Tiger Claw je 228 mm a jeho hmotnost je 145 g. Čepel je vyrobena z oceli CTS XHP.  Jde o uhlíkovou ocel s vysokým obsahem chromu, která poskytuje nerezové vlastnosti, tvrdost a odolnost proti opotřebení. Na čepeli je speciální opěrná ploška pro rychlé otevírání palcem jedné ruky či pro otevření zaháknutím za okraj kapsy.  Tloušťka čepele je 3,5 mm a CS nabízí dvě varianty těchto nožů – s celo-hladkým ostřím nebo zubatým ostřím.

 

Na čepeli modelu Tiger Claw je speciální opěrná ploška pro rychlé otevírání palcem jedné ruky či pro otevření zaháknutím za okraj kapsy.

Na čepeli modelu Tiger Claw je speciální opěrná ploška pro rychlé otevírání palcem jedné ruky či pro otevření zaháknutím za okraj kapsy. 

 

Materiál na rukojeti je G-10 a druh pojistného systému je samozřejmě osvědčený Tri-Ad lock. Dále je nůž opatřen kovovým klipsem pro komfortnější nošení. Oba nože jsou vyrobeny na Taiwanu.

 

Detail rukojeti zavíracího nože Tiger Claw.

Detail rukojeti zavíracího nože Tiger Claw.

 

Test nože:

Původní model Steel Tigeru vlastním již od roku 2009 a již v té době jsem tento karambit otestoval a to s výbornými výsledky. Aktuální model jsem dostal k testování nedávno a v první fázi jsem se zaměřil na jeho řezné vlastnosti.

 

Starý a nový model Steel Tiger. Původní model byl o něco těžší, neměl povrchovou úpravu čepele a byl vyroben v Japonsku.

Starý a nový model Steel Tiger. Původní model byl o něco těžší, neměl povrchovou úpravu čepele a byl vyroben v Japonsku. 

 

Řezal jsem třeba dřevo, staré oblečení, několik provazů či otevíral balíky. Nůž fungoval vždy výborně.

 

Bez problémů jsem zahrotil několik větví listnatých i jehličnatých stromů.

 

Dále jsem s testovaným nožem opakovaně zkoušel probodnout různorodé materiály. Jednalo se například o papírový katalog Cold Steel (tloušťka 7 mm),

 

Probodnutý aktuální papírový katalog společnosti Cold Steel

 

tenisový míček, plechovku od kávy

 

Proražená plechovka od kávy nožem Steel Tiger od firmy Cold Steel.

Proražená plechovka od kávy.

 

nebo několik kusů naskládané kůže o celkové tloušťce 12 mm.

 

Probodnuté naskládané části kůže o celkové tloušťce 12 mm pevným modelem Steel Tiger.

Probodnuté naskládané části kůže o celkové tloušťce 12 mm pevným modelem Steel Tiger.

 

Ocelový tygr vždy materiál probodnul bez sebemenších problémů a jeho hrot nebyl nijak poškozen.

 

Pevný model nazvaný Ocelový tygr, jeho tréninková verze a FGX Karambit ze speciálního plastu zytel.

Pevný model nazvaný Ocelový tygr, jeho tréninková verze a FGX Karambit ze speciálního plastu zytel.

 

Různé bojové techniky a jejich kombinace jsem vyzkoušel nejen při tzv.stínovém boji (do vzduchu proti imaginárnímu nepříteli), ale také i na mé tréninkové dřevěné desce a hlavně na 3D dřevěné figuríně. Nůž se dobře ovládal v obou specifických drženích určených pro karambit.

 

Různé bojové techniky a jejich kombinace jsem vyzkoušel i na 3D dřevěné figuríně.

 

Lze s ním bez problémů provádět techniky drásání, ale i standardní řezné i bodné techniky. Velmi oceňuji i tréninkovou verzi Steel Tigeru vyrobenou ze speciálního plastu, kterou také již několik let využíváme při nácviku technik ve dvojicích.

 

Výcvik s karambitem  v klubu ABFC.

 

Pokud vás tedy oslovuje design karambitu a chcete ho vyrobený z moderních materiálů, tak model Steel Tiger nebo Tiger claw jsou ideální volba.

 

 

Karambit v sobě nezapře velmi agresivní zbraň.

Odeslat článek známému   Vytisknout