TAKTICKÝ TOMAHAWK – TRENCH HAWK
Tomahawk je typ jednoruční sekery ze severní Ameriky a jde zároveň o víceúčelový nástroj i válečnou zbraň. Tomahawky byly velice oblíbené mezi indiány a v jejich dějinách zastávaly různé funkce, mimo již zmíněné zbraně a nástroje, mohl tomahawk také být rituálním předmětem, ozdobou nebo platidlem.
Samotný název tomahawk vychází z indiánských slov otomahuk, což v algonkiském nářečí znamená „udeřit směrem dolů“ a také ze slova tamahaac, které v řeči lidu powhatan znamená „osekat nástrojem“. Původní tomahawky měly hlavice zhotovené z kamene či kosti a dřevěné topůrko. Hlavice byla k topůrku připevněna pomocí zvířecích šlach nebo řemínků z kůže.
S příchodem bělochů do Ameriky se rozšířila i dovednost zpracovávání železa. Evropští osadníci často vyměňovali s domorodci různé nástroje a velice oblíbenými se staly právě železné hlavice klasických anglických námořních seker z výbavy lodních tesařů. Díky těmto železným sekerovým hlavicím se prudce zvýšila nejen účinnost a odolnost, ale podstatně se tím také zvětšila hmotnost, ostrost a trvanlivost těchto „nových“tomahawků.
Podobné vlastnosti byly velmi žádané, protože tomahawky se nepoužívaly jen k boji, ale i jako nástroje například k sekání dřeva, nebo porcování masa. V průběhu boje se tomahawk využíval jak v kontaktním zápase muže proti muži při boji zblízka, tak se samozřejmě mohl i na určitou vzdálenost vrhat na nepřítele. V době jednoranných pistolí a předovek, tak mohl tomahawk představovat další účinnou zbraň jednotlivce. Svou popularitu si získaly i varianty tomahawků upravené jako dýmky. Nesmíme zapomínat také na to, že tomahawk pro indiány znamenal rovněž symbol náčelnické autority a samotný symbol války - indiány používaný termín „vykopat válečnou sekeru“.
Text: Martin Hradecký
Foto: Martin Hradecký a Aleš Vondráček
dobová fotografie
Své místo si tomahavky našly i v řadě jednotek pravidelné armády USA. Vůbec prvními, kdo používal tomahawky byli oddíly Rogers Rangers – původně rota dobrodruhů z New Hampshiru, kteří se účastnili tzv. Francouzsko-indiánské války v letech 1754-1760. Tito obávaní bojovníci pod vedením majora Roberta Rogerse se velmi proslavili při plnění zvlášť riskantních úkolů.
Taktický tomahavk Trench Hawk.
Různé druhy seker využívali vojáci Spojených států dalších několik století, ale návrat tradičnějších tomahavků nastal až na bojištích v džunglích Vietnamu, Kambodži a Laosu. Zde docházelo k agresivním střetům s odhodlaným až fanatickým nepřítelem, kdy se často jednalo o boj na kontaktní vzdálenost. Malá kompaktní sekera se velice hodila nejen při boji zblízka, ale i při pohybu v těžko proniknutelném terénu nebo jako pomocník při stavbě pozorovatelny, přístřešku či úkrytu.
War Hawk, válečný tomahawk
Na výhodu používaní těchto prostředků apelovalo více lidí, ale asi nejvíce známý propagátor použití tomahavku, bývalý mariňák a veterán z druhé světové války pan Peter LaGana. Celoživotní vášeň pana LaGaneho byla bojová umění a historie, mnoho let působil také jako instruktor boje zblízka. V roce 1966 se rozhodl založit firmu American Tomahawks Company (ATC), jejímž hlavním produktem se stal Vietnam Tactical Tomahawk neboli VTAC. LaGana se nechal inspirovat originálním tomahavkem používaným v 18. století strážci amerického pohraničí. Sice se v té době do oficiální výzbroje americké armády LaGanův tomahavk nedostal, přesto se v džunglích jihovýchodní Asie používalo více než 4 000 jeho výrobků a to hlavně díky příslušníkům americké námořní pěchoty a speciálních sil.
Mimo ostrou variantu Trench Hawk tomahavku vyrábí společnost Cold Steel ještě tréninkovou verzi z plastu a vydalo také výuková DVD zaměřená na boj s tomahavkem. Na fotografii jsou ještě další dvě knihy specializující se na tomahavky.
Dalším mezníkem byl rok 2001 kdy pan Andy Prisco (také z American Tomahawks Company), znovu „oživil“ taktický tomahavk s tím že vylepšil původní LaGanovu variantu. Jednalo se hlavně o použité moderní materiály a kvalitnější zpracování. Tento tomahavk je například oficiální součástí každého vozu Stryker v U.S.Army jako modulární vstupní nástroj. V průběhu několika let se objevily i další kvalitní výrobci tomahavků, kteří dodávají oficiálně své výrobky do americké armády. Moderní taktické tomahavky používají například i členové řady armádních průzkumných čet či příslušníci některých zásahových policejních jednotek SWAT.
Detail nasazeného pouzdra na kovové hlavici tomahavku..
Taktický tomahavk Trench Hawk od společnosti Cold Steel se skládá ze dvou základních dílů – hlavice a topůrka. Hlavice je vyrobena z jednoho kusu z uhlíkové oceli 1055. Topůrko/rukojeť je zhotovena z odolného plastu – polypropylenu a má na svém konci otvor pro závěsnou šňůru. Hlavice je k plastovému topůrku přimontována dvěma speciálními imbusovými šrouby. Pouzdro na hlavici je vyrobeno ze specifického plastového materiálu označeného jako Secure-Ex doplněno ještě o nylonový pásek s drukem. Hmotnost Trench Hawku bez pouzdra je 822 g a jeho celková délka je 482 mm.
Taktický tomahavk Trench Hawk od společnosti Cold Steel se skládá ze dvou základních dílů – hlavice a topůrka. Hlavice je k plastovému topůrku přimontována dvěma speciálními imbusovými šrouby.
Tři základní barevné provedení plastového držadla/topůrka tomahavku Trench Hawk.
Test tomahavku Trech Hawk:
Nebudu přehánět, když napíšu, že testovat tomahavk Trench Hawk byla pro mne opravdová výzva. Mým cílem nebylo tomahavk za každou cenu zničit, ale vyzkoušet ho v různorodých prostředích a při specifických činnostech, pro které je tento prostředek určený. Pokud upozadím vrhání taktickým tomahavkem, kdy Trench Hawk tento způsob použití samozřejmě také umožňuje, tak jsem se více při jeho testování zaměřil především na jeho funkčnost, odolnost, komfort a univerzálnost použití.
Velký dík patří několika slovenským armádním instruktorům z Odboru špeciálneho výcviku CV Lešť, kteří mi s testováním pomáhali.
S Trench Hawkem jsem v první fázi testu hodně sekal, a to všelijaké materiály. Odsekával jsem například větve z různých stromů, štípal již nařezané dříví a neopomněl jsem vyzkoušet i improvizovaně řezné vlastnosti ostří na hlavici tomahavku. Trench Hawk při těchto všech činnostech vždy fungoval výborně a to například i díky kvalitnímu nabroušení od výrobce. Ovládání tomahavku jak jednoručně, tak i obouručně šlo také bezproblémově. Velmi se osvědčilo i specifické pouzdro na kovovou hlavici.
Přeseknutí stromu obouruční zacházení s Trench Hawkem.
V další části testu jsem se chtěl zaměřit na extrémnější používání tomahavku, například na techniky prorážení, páčení atp. Využil jsem svého pracovního pobytu ve slovenském výcvikovém středisku CV Lešť (Centrum výcviku Lešť je špičkové zařízení Ministerstva obrany SR, poskytující komplexní výcvik ozbrojeným a záchranným složkám Slovenské republiky a je také, pro svoje možnosti a vybavení, hojně využívané armádními a policejními jednotkami z celé Evropy.), kde jsem spolu s kolegou z Akademie Aegis Alešem Vondráčkem vedl specifický kurz pro vybranou skupinu příslušníků slovenské armády a policie.
Tomahavk Trench Hawk v průběhu testování.
Požádal jsem zdejší armádní instruktory z Odboru špeciálneho výcviku CV Lešť, aby mi pomohli s testováním Trench Hawku jako univerzálního taktického záchranářského prostředku, k čemuž jsou vzhledem ke svým vojenským zkušenostem velmi dobře kvalifikovaní. Veškeré testování absolvovali, dle mého požadavku, v kompletní bojové výstroji – bojová uniforma, vesta, přilba, rukavice atp. Unikátní příležitostí byla také možnost využít jejich výcvikový areál, ve kterém se nachází několik, právě pro tento účel vhodných, pracovišť v různém prostředí (příroda vs. město) kde se obvykle např. cvičí vyhledávání a vyprošťování osob ze sutin zřícených budov nebo havarovaných dopravních prostředků (automobil, autobus, vrtulník...).
Unikátní příležitostí byla možnost využít tento specifický výcvikový areál, ve kterém se nachází několik, právě pro tento účel vhodných, pracovišť v různém prostředí (příroda vs. město) kde se obvykle např. cvičí vyhledávání a vyprošťování osob ze sutin zřícených budov nebo havarovaných dopravních prostředků (automobil, autobus, vrtulník....).
Začali jsme jednodušším úkolem – poražením a přesekáním několika menších stromků (bříz). Při této činnosti tomahavk fungoval očekávaně naprosto bezproblémově, prostě jako dobrá sekera.
S testováním mi také pomáhali slovenští armádní instruktoři z Odboru špeciálneho výcviku CV Lešť, zde např. s poražením a přesekáním několika menších stromků.
Dále jsme se přesunuli do jiné části výcvikové centra a tam jsme například odklízeli trosky různého materiálu (dřevo, kov, cihly, beton, kameny) pomocí technik zaháknutí a odtažení. Bodcem, který se nachází na zadní straně hlavice Trench Hawku jsme vyzkoušeli rozbít i několik typických stavebních prvků – cihel, tvárnic atp. I zde testovaný tomahavk obstál se ctí.
Odklízeli jsme také trosky různého materiálu pomocí technik zaháknutí a odtažení i zde mi pomáhali armádní instruktoři z Odboru špeciálneho výcviku CV Lešť.
Pokračovali jsme u automobilu, kde jsme prorazili karoserii s následným prosekáním otvoru a to s využitím jak technik prorážení, tak i pomocí prosekávání a páčení. Právě u technik páčení, kdy jsme se snažili odsekaný plech odtáhnout/vypáčit směrem ven, došlo k mírném ohnutí testovaného tomahavku resp. v místech, kde je kovová hlavice šrouby spojená s plastovým držadlem, došlo k mírné deformaci. Tomahavk byl pak stále funkční, ale objevili jsme omezení dané konstrukce, se kterým je potřeba počítat. Silové páčení může způsobit vyhnutí plastové rukojeti, v extrémním případě může dojít až k její vytržení.
U automobilu jsme prorazili karoserii s následným prosekáním otvoru a to s využitím jak technik prorážení, tak i pomocí prosekávání a páčení.
U automobilu jsme prorazili karoserii s následným prosekáním otvoru a to s využitím jak technik prorážení, tak i pomocí prosekávání a páčení.
Specifické páčení jsme se dále pokoušeli otestovat ještě na kabině převráceného nákladního automobilu V3S v simulovaném vstupu ke zraněné posádce uvnitř. I zde jsme museli počítat s tím, že při použití velké síly hrozí riziko vylomení hlavice z rukojeti. Pružnost plastové rukojeti se ukázala naopak výhodou, protože těsně před tímto kritickým bodem svým počínajícím ohýbáním „varuje“, a je možné tak upravit sílu páčení nebo techniku změnit.
Další část testu bylo specifickém páčení, kdy jsme se pokoušeli dostat do kabiny převráceného nákladního automobilu V3S.
Na závěr jsme vyzkoušeli i jednu lahůdku - prorazit čelní spodní okno u kokpitu helikoptéry MI-8. Toto se nám podařilo výtečně, pro tomahavk to není žádná překážka.
Samozřejmě že velký dík patří všem zúčastněným armádním instruktorům, kteří mi s testováním pomáhali – chlapi ještě jednou děkuji!
Proražení čelního spodního okna u kokpitu helikoptéry MI-8.
Pokud bych měl shrnout testování výrobku Trench Hawk, tak i když jsme objevili jeho limity, tak se tomahavk velmi osvědčil, zejména při sekání a prorážení – fungoval vždy výtečně a to jak v obouručním tak i jednoručním držení.
Díky zvolené konstrukci, kterou výrobce - firma Cold Steel použila, je potřeba při využití Trench Hawku počítat s jeho menší odolností při silovém páčení. To se zde projevilo při testování tomahavku jako záchranářské sekery. Šroubové spojení dvou materiálů s rozdílnými vlastnostmi - plast rukojeti a kov hlavice - nemůže být z podstaty stejně pevné a předurčené pro extrémní namáhání, jako je integrální konstrukce (tj. jednolitá kovová hlavice a rukojeť s přidanými střenkami pro lepší úchop). Je tak potřeba mít na paměti, že u Trench Hawku (a jiných tomahavcích stejné konstrukce) může za určitých okolností dojít k vyhnutí, trvalé deformaci rukojeti nebo až k vytržení hlavice z rukojeti.
Taktický tomahavk Trench Hawk.
Na závěr shrnutí je důležité si uvědomit, že každý výrobek má svoje charakteristiky a je dobré znát nejen jeho určení, ale i možnosti použití resp. reálně posoudit poměr cena/užitná hodnota. Právě proto může být tomahavk Trench Hawk pro mnoho uživatelů ideální volbou.
Pouzdro na hlavici je vyrobeno ze specifického plastového materiálu označeného jako Secure-Ex doplněno ještě o nylonový pásek s drukem.